Artykuły z aluminium

Kształtowniki, blachy, pręty, profile, taśmy i stopy aluminiowe oferuje hurtownia aluminium Bydgoszcz, Toruń

Aluminium

Skuteczne cięcie metali – o czym powinniśmy wiedzieć?

W zasadzie najczęściej wykonywanym w domowych warunkach sposobem obróbki metali jest ich cięcie. Bez względu na to, czy chodzi o skrócenie jakiejś pręta, czy o przecięcie na pół innego elementu, klasyczny pan domu wyciąga z szafki starą piłkę do metalu i rozpoczyna długi i hałaśliwy proces cięcia. Jednak nie zawsze musi to tak wyglądać, musimy tylko pomyśleć o kilku rzeczach.

Efektywne cięcie metali – na co powinniśmy zwrócić uwagę?


Wybierając właściwe narzędzia możemy sprawić, że cięcie metali pójdzie nam szybko i sprawnie.

Musimy tylko uwzględnić kilka parametrów.:

  • grubość materiału – przekłada się ona głównie na czas cięcia. Bardzo rzadko natomiast znajdziemy się w sytuacji, w której rozmiar narzędzia, którym chcemy wykonać cięcie metali będzie zbyt mały, aby przeciąć wybrany element.
  • rodzaj materiału – to już poważniejsze ograniczenie. Jeśli musimy przeciąć materiał, który został dodatkowo wzmocniony (np. w procesie hartowania), to może się okazać, że naszym narzędziem nie będziemy w stanie przeciąć danego metalu
  • wymaganą jakość i dokładność cięcia – jeżeli oczekujemy bardzo dokładnego i powtarzalnego cięcia, to narzędzia ręczne mogą nam nie wystarczyć – niezbędne będzie cięcie laserem, cięcie nożycami gilotynowymi, cięcie wodą, cięcie wykrawarką
  • oczekiwana szybkość i czas cięcia – gdy mamy ograniczony czas na cięcie metali, musimy wybierać spośród metod gwarantujących maksymalne skrócenie czasu cięcia.
  • dopuszczalny koszt procesu cięcia – jasnym jest, że najlepsze efekty uzyskamy korzystając z drogich maszyn – jeśli jednak mamy ograniczony budżet, to musimy wypróbować bardziej tradycyjne metody – czasem nawet zwykłą piłkę ręczną.

Dlaczego powyższe rozważania są tak ważne?


Ponieważ jeśli chcemy wyjść poza czysto amatorski zakres cięcia, to nie możemy robić tego bez przemyślenia. W przeciwnym wypadku nasza obróbka metali będzie wysoce nieefektywna, a uzyskany rezultat może nie nadawać się do wykorzystania. Dlatego warto czasem nawet zlecić komuś usługę cięcia metali, jeśli miałoby nas to uchronić przed nieodwracalnym uszkodzeniem przecinanego przedmiotu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *