Artykuły z aluminium

Kształtowniki, blachy, pręty, profile, taśmy i stopy aluminiowe oferuje hurtownia aluminium Bydgoszcz, Toruń

Aluminium

Proces produkcji kształtowników aluminiowych

Proces w jakim tworzone są kształtowniki aluminiowe oraz inne podzespoły wykonane z tego metalu jest oparty przede wszystkim na hutnictwie oraz właściwej obróbce gorącego jeszcze materiału mówi nam specjalista z hurtowni artykułów metalowych.

Aluminium stosowane w budownictwie najczęściej jest stopem uzyskiwanym z glinu, krzemu, manganu,magnezu lub cynku. Zastosowanie danych metali w określonych proporcjach istotnie wpływa na uzyskiwane przez nas parametry twardości, giętkości odporności na naprężenia oraz na wpływ czynników chemicznych i atmosferycznych.

Jak tworzone są kątowniki tłumaczy specjalista z hurtowni artykułów metalowych

Gorąca jeszcze masa hutnicza jest przelewana do odpowiednich forem, gdzie tworzone są wlewki przemysłowe o określonym rodzaju stopu. Do głównych stopów stosowanych w procesie przygotowywania kształtowników oraz kątowników zalicza się:

  • 1050A,1070A
  • 6060,6063,6061,6082
  • 4032,
  • 5019,
  • 7020, 7003,

Najczęściej stosowane są stopy 6060,6061,6063,6068. Następnie uzyskiwane kształtki z określonego rodzaju stopu są podgrzewane do temperatury około 500-600 stopni C. W tych warunkach materiał staje się plastyczny i jest on następnie formowany na drodze wyciskania. Proces ten przypomina trochę zasadę działania popularnych w montażu pistoletów na klej – podgrzewana masa jest formowana u wylotu urządzenia. W zależności od tego, czy chcemy uzyskać kątowniki, płaskowniki, teowniki lub ceowniki stosuje się różnego rodzaju matryce. Drogą takowej obróbki możliwe jest stworzenie również prętów, rur – zarówno płaskich, jak i okrągłych. Możliwości technologicznych jest naprawdę bardzo wiele.

Można podejrzeć proces tworzenia profili w firmie
Hydro Extrusion Poland Chrzanów

Inne metody obróbki i produkcji

W produkcji elementów takich jak kątowniki stosuje się również obróbkę polegającą na wycinaniu tych elementów z arkusza blachy lub np. stosuje się również metody oparte m.in. na obróbce różnego rodzaju prętów aluminiowych, które są walcowane w wysokiej temperaturze. Więcej o blachach nierdzewnych przeczytasz tutaj.

Końcowym etapem każdej obróbki, który pozwala na uzyskanie takich elementów jak kątowniki jest między innymi cięcie – w zależności od twardości wybranego stopu stosuje się różnego rodzaju ostrza, które pozwalają na staranną oraz efektywną technologicznie obróbkę. Proces cięcia metali wykonywany jest po wystudzeniu materiału, przy zastosowaniu aktywnego chłodzenia tarcz, co redukuje zmiany w materiale i przeciwdziała niekorzystnym zmianom w obrębie obrabianego materiału.

W zakładach produkcyjnych tworzy się z reguły produkty wykonane ze standardowych stopów – istnieje jednak możliwość przygotowania stopu o zdefiniowanych parametrach, idealnych do indywidualnych zastosowań – również naukowych i badawczych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *