Artykuły z aluminium

Kształtowniki, blachy, pręty, profile, taśmy i stopy aluminiowe oferuje hurtownia aluminium Bydgoszcz, Toruń

Aluminium

Kształtowniki aluminiowe i ich nazwy

Czy ktoś zastanawiał się nad tym, dlaczego kształtowniki aluminiowe mają tak dziwne nazwy? Ceowniki, teowniki, dwuteowniki to terminy, które brzmią stosunkowo profesjonalnie. Może laikowi trudno jest sobie wyobrazić, co to właściwie jest, dlatego postaram się to pokrótce wyjaśnić. Jest to element konstrukcyjny na przykład podporowy, wykonany ze stali walcowanej, bądź giętej na zimno. Są one najczęściej bardzo długie, ale równe na całej długości. Służą w budownictwie jako podpora konstrukcji.

Wróćmy jednak do nazewnictwa. Dwuteownik to nic innego jak kształtownik, którego przekrój poprzeczny przypomina złączone ogonkami litery „T”. Kątownik zaś przypomina literę „L”. Kąt prosty, jaki stanowi idealnie nadaje się do profilowania w budownictwie, transporcie (do ochrony brzegów towarów), a nawet w stolarstwie. Ceownik to nic innego jak tylko litera „C”.

Zapotrzebowanie na różnego rodzaju wyroby metalowe jest duże. Świadczy o tym ilość firm, które oferują dane materiały. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę Google.pl określenie np. „aluminium Toruń”, czy „blachy Bydgoszcz”. Mamy kilkanaście tysięcy stron zaindeksowanych na to hasło. Daje to dużo do myślenia osobom, które chcą w przyszłości pracować w przemyśle lekkim. Jest to branża, która gwarantuje nam zyski. Jednak trudno będzie przebić się przez taką konkurencję. Dodatkowo musimy mieć świadomość, że nasz wkład własny będzie bardzo duży. Trzeba poczekać kilka miesięcy, zanim zwróci się nam to, co zainwestowaliśmy. Tym bardziej, że technologia produkcyjna, maszyny i sam materiał to bardzo kosztowne produkty.